אפיון אפליקציה וחווית משתמש

כל המידע על סוגי האפיון והתהליכים הנכללים בו

אפיון אפליקציה וחווית משתמש

יש לכם רעיון למוצר או שירות ואתם להוטים כבר לגשת למלאכה? מעולה! הגעתם למקום הנכון. רגע לפני שתוציאו זמן, כסף ואנרגיות אחרות, כדאי שתדעו כמה דברים שיקדמו אתכם ואת המוצר שלכם מהר יותר אל המטרה, ובוודאי שבטווח הרחוק, יעלה לכם פחות.
מה זה UX ואיך זה יכול לשרת אתכם בעיצוב המוצר שלכם?

עיצוב מוצר דיגיטלי שונה מכל מה שאתם מכירים בעיצוב. המעצב אשר יושב לתכנן את עיצוב המוצר שלכם ואת ממשקי המשתמש חייב לשלוט לא רק בחדשנות העיצובית המקובלת בשוק אלא גם בתהליכים שקהל היעד שלכם אמור לעבור במסלול שאתם תציבו לו.

המעצב מחוייב לקחת את כל הפרטים בחשבון, לצפות את נקודות התורפה ולמקסם אותם להצלחת המוצר.

עבורכם זה אולי ברור, עבורנו המעצבים, זו משימה לא פשוטה. מעצב טוב יודע לעשות את העבודה ולהגיש סקיצה שנראית טוב, לעומתו מעצב מצויין (תותח) יודע לראות ולצפות את כל התהליכים עוד לפני שהתחיל לעבוד הלכה למעשה על העיצוב ולצפות את כל האינטראקציות ונקודות הכשל ולתת להן פתרונות.

אפיון אפליקציות – איך זה עובד?

בין אם אתם צריכים אפיון אפליקציה לאייפון או אפיון אפליקציה למובייל, זה לא אומר שאתם חייבים ללמוד אפיון אפליקציות כמו אלו שזה ממש המקצוע שלהם, אבל בהחלט יש באפשרותכם להציג התקדמות בשלה ברעיון שלכם שתקל עליכם בהמשך בתקשורת עם נותני השירות.

כשמדברים על אפיון אפליקציה, חשוב להבין שיש סוגים שונים של אפיון אפליקציות, לכל אחד תפקיד משמעותי בדרך והתייחסות שונה. לא את כל סוגי האפיונים יכול כל אדם להכין, אך בהחלט רצוי לדעת ולזהות אותם כדי להבין טוב יותר את התהליך כולו.

אפיון אפליקציה טוב ומדוייק, חוסך בעלויות רבות ובזמן יקר שבדרך כלל אינו מצוי בשפע אצל יזמים ולכן השקעה באפיון בדרך כלל מחדדת ומפקסת את הרעיון עד לפרטים הקטנים ומאפשרת שפה משותפת עם כל מספקי השירות והסתכלות על הרעיון או המיזם בעין רחבה יותר. האפיון בשלבים הראשונים מאפשר לזהות בעיות בממשק המשתמש, בהבנת הממשק, במטרה של השירות או האפליקציה ובטעויות שמקורן בהתמצאות וביצוע פעולות רצויות.

אפיון WIRE FRAMES

זהו אפיון אפליקציות אינטראקטיבי ברמה מתקדמת יותר שבדרך כלל נעשה ע”י בעל מקצוע או יזם בעל נגישות לכלים כאלו הפזורים ברחבי הרשת.

בדרך כלל זהו תרשים זרימה אינטראקטיבי שאפשר לשוטט בו ובפעם הראשונה להרגיש את חווית הטיול שעושה המשתמש באפליקציה שלכם.

בשלב זה הסיפור שלכם מתורגם למסכים ומהווה את הביטוי למטרה שלכם, זהו אינו שלב שיש בו עדיין עיצוב, אך ניתן לקבל תחושה של כוונת המשורר. בשלב הזה מתרחשים רוב ההידוקים והשינויים מכיוון שבמימד החדש שנוסף – מימד האינטראקטיביות, אפשר לראות חסמים, לולאות, כפילויות ושאר מזיקין.

לאחר שעברתם על כל אלו, המעצב שלכם יכול לקחת את המסמך וליצוק את עיצוב (UI) האפליקציה. בשלב זה מתרחש הקסם שנקרא UX וזה הביטוי השל הסיפור שלכם לכפתורים תמונות וצבעים במיקומים שונים ובגדלים שונים.

זו תיאוריה מעשית המשלבת ידע רב, ניסיון ופרקטיקה שבסופו של דבר אמורה לייצר את התהליך הקצר והאינטואיטיבי ביותר להשלמת המטרה שלכם עבור המשתמש.

אפיון פונקציונאלי

האפיון הפונקציונאלי מפרק את האופי לתהליך או סיפור. תדמיינו את המשתמש שלכם מוריד את האפליקציה ומרגע שהיא פתוחה בפניו מה אתם רוצים שיקרה.

טיפ חשוב: את המטרה העיקרית שאתם רוצים להניע את המשתמשים שלכם לפעולה, תשימו תמיד במרכז העניינים ותוודאו שמכל מקום ובכל תנאי שפשוט ומיידי למשתמש שלכם להגיע אליה.

אנשים בעלי דמיון ויזואלי בדרך כלל ידמיינו את המסלול שהמשתמש עובר ויורידו את מה שהם רואים אל הנייר, ואנשים בעלי כשרון טכני יראו את המסלול בצורה של היררכיות או סדר טכני.

כך או כך התוצאה הסופית שאתם רוצים לקבל היא מסמך עם סיפור, שכל נקודת ציון בו מהווה נקודת עצירה להתייחסות בדרך של המשתמש שלכם באפליקציה.

אתם יכולים להוסיף המחשה מאויירת ליד כל הסבר או שלא, הכל לפי יכולתכם כמובן, בכל מקרה בכל נקודת ציון חייב להיות הסיפור שלה, מה קורה כאן, מה אפשר לעשות כאן, מה אני רוצה שהמשתמש יעשה כאן.

מסמך אופי השירות / אפליקציה

מסמך אפיון אפליקציה זהו מסמך שבדרך כלל נכתב ע”י היזם ומטרתו לחדד את המטרה של השירות, הצורך שלו והדרך לפתרון.

במסמך זה שנכתב בשפה פשוטה ועניינית חשוב למצוא ולזקק את הייחוד הערכי המוכח של השירות/ אפליקציה בשוק התחרותי, אם אין לכם כזה, כדאי שתחשבו מחדש ואם יש לכם כזה, כדאי שתחדדו אותו כי זו אבן היסוד של העבודה שלכם.

לאחר שכתבתם מסמך כזה עברו עליו שוב ושוב ותמחקו מילים/ משפטים שגם בלעדיהם הרעיון שלכם  נהיר ברור דיו. אין צורך להרחיב ולספר סיפור אלא לתאר במדויק ובקצרה מה האפליקציה שלכם עושה.   דוגמה טובה היא מבחן המעלית, כשמישהו שואל אתכם במעלית מה האפליקציה שלכם עושה יש לכם 30 שניות לספר לו וכמובן, שיבין.

אני מצרף לכם לינק לדוגמא שכזו למיזם שתכננתי.   להורדה לחצו כאן

תהנו ותצליחו

לקוחות שמצייצים עלי

זמין לכל בקשה

השאירו פרטים ברורים ואחזור אליכם עד הארוחה הבאה, מבטיח.

  logo-face-fucsia
  איתי אלון
  מנכל ובעלים
  לכל שאלה
  1
  ItayAlon.com
  הי
  איך אפשר לעזור?
  דילוג לתוכן