ממשק-משתמש-user-INTERFACE

עיצוב ואפיון אפליקציות ומוצרים דיגיטלים UI UX

ממשק משתמש (User Interface או בקיצור UI)

מתוך ויקי

הוא חלקהּ של מערכת החשוף למשתמש בה, כך שדרכו מתקיים הקשר בין המשתמש לבין המערכת. “מערכת”, בהקשר זה היא תוכנהמכונה, מכשיר או חפץ כלשהו, שנועדו לשימושו של אדם.

המושג “ממשק” הוא מושג שמקורו בהנדסת מערכות. מלבד ממשק המשתמש קיימים גם ממשק הסביבה – החלקים של המערכת החשופים להשפעה סביבתית וממשק המשימה – החלק של המערכת המבצע את המשימה שלשמה נועדה המערכת. לדוגמה, במכונית, ממשק הפעולה הוא הצמיגים. ממשק המשתמש מכיל את כל חלקי המכונית שהנהג מתעסק עמם בעת הנהיגה (הגה, דוושות, מוט הילוכים, שטח פני המראות והחלונות, לחצני הרדיו…). ממשק הסביבה מכיל כל חלק של המכונית שתנאי הסביבה עשויים להשפיע על פעולתו, כולל חלק מממשק המשתמש ומממשק הפעולה.

חלקי חילוף וייצור המוני

לפני המהפכה התעשייתית, מרבית המכשירים היו פשוטים ובעלי חלקים מעטים. מעבר לזאת, חלקיו של מכשיר מסוים יוצרו כך שהתאימו כמעט ורק לו – לא היה אפשרי, למשל, להחליף בין גלגלים של שתי כרכרות או בין נדנים של שתי חרבות. המהפכה התעשייתית גרמה לזה שמכשירים זהים כמעט לחלוטין עם חלקים זהים כמעט לחלוטין יוצרו בייצור המוני. בין מכשירים כאלה ניתן היה להחליף חלקים ויתרה מזאת, חלק של מכשיר שנטה להתקלקל לעיתים תכופות יותר מחלקים אחרים יוצר לעיתים תכופות יותר ונקנה כיחידה בודדת – חלק חילוף.

הולדת ממשק המשתמש

עם השכלולים בתעשייה והתרבות החלקים בכל מכשיר נוצר אילוץ עבור המעצב הבודד לעצב רק חלקים בודדים ממכשיר מבלי להכיר לעומק את כלל המכשיר. בשנות השבעים מכשירים החלו לצאת אל השוק כשהם אינם מכילים מערכת חלקים שלמה אלא הכנות לתוספות חלקים שבהכרח נקנו בנפרד. למשל, מכשיר הקלטה יצא לשוק עם רמקול ועם שקע לאוזניות אך בלי האוזניות עצמן. במצב זה שבו לכל מכשיר יש חלקים רבים מספור ויש לחשוב גם על החלקים שהוא מכיל רק הכנה להוספתם והחלקים שמחליטים אפילו לא לסדר להם הכנה, מנהלי הייצור נאלצו לאפיין קבוצות של חלקים ולדבר עליהם בהכללות. כך השימוש במושגים כמו “ממשק משתמש” הפך להכרחי.

שיקולים פונקציונאלים

עיצוב ממשק המשתמש הפך למקצוע עצמאי, שבו עוסקים מומחים מתחומים שונים – פסיכולוגיההנדסת אנושמחשובעיצוב גרפי. בעיצוב מושקעים מאמצים ומשאבים רבים, כגון בניית אב טיפוס ועריכת ניסוי פיילוט במטרתה להבטיח יצירת ממשק ידידותי למשתמשנגיש ומעודד עבודה יעילה.

עיצוב ממשק המשתמש נעשה בעיקר על פי שיקולים פונקציונליים – מה הדרך הנוחה ביותר שבה יוכל המשתמש להגשים את מטרותיו באמצעות ממשק המשתמש והמערכת שמאחוריו תוך שמירה על אינטראקטיביות חוויתית. בדרך כלל באים לידי ביטוי גם שיקולים שיווקיים – יצירת ממשק משתמש שהופך את המוצר לאטרקטיבי ומובחן ממוצרים מתחרים. דוגמה מוכרת מאוד לכך היא עיצובו של בקבוק המשקה “קוקה-קולה” (זהו “ממשק המשתמש” למשקה שבתוך הבקבוק), שבו באים לידי ביטוי שיקולים פונקציונליים (אחיזה נוחה של הבקבוק) ושיווקיים (הבקבוק הוא סמל מסחרי).

דוגמה לשיקולים פונקציונליים בעיצוב ממשק המשתמש ראו בערך שימושיותניווט באתר אינטרנט, העוסק באחד מרכיביו של ממשק המשתמש.

ממשק המשתמש למוצרי תוכנה מאפשר לעיתים התאמה אישית שלו, לצרכים והעדפות ספציפיים של המשתמש. הדפדפן למשל, מאפשר התאמה אישית של גודל הגופן, אופן הצגת הקישורים ועוד. פרטי ההתאמה האישית נשמרים בדרך כלל תחת פרופיל המשתמש המתאים. לעיתים מתאפשר תמרון בצבעים ובסימנים הגרפיים של ממשק המשתמש, ובמקרה זה קרויות הווריאציות השונות בשם “מעטפת” (באנגלית: Skin, זהו ה”עור” של התוכנה, להבדיל מהפונקציונליות הנמצאת בתוכה).

איתי אלון אפיון ועיצוב אפליקציות ומוצרים דיגיטליים Itay Alon Iconאיתי אלון אפיון ועיצוב אפליקציות ומוצרים דיגיטליים Itay Alon

David Alro'i Street 32/50, Herzliya

5.0 51 reviews

 • Avatar sharon moshe ★★★★★ a month ago
  I've had the pleasure of knowing Itai Alon for over 7 years now, and have worked with him on multiple projects. As a digital designer specialized in UX-UI, Itai possesses a unique combination of skills that sets him apart from the … More rest. He's not just an artist, but also has a deep understanding of the digital world, marketing and strategic thinking, and entrepreneurship. This is evident in the amazing results he's achieved over the years. I highly recommend Itai for his ability to deliver high-end UI/UX designs that can take your brand or project to the next level. He's definitely someone you want on your team!
 • Avatar Ariel Peleg ★★★★★ 3 weeks ago
  He is great! Lots of added value, creativity and wonderful UX. 10 stars 0ut of 5
 • Avatar Alon Amit ★★★★★ 8 months ago
  Working with Itay has been a pleasure. He understood the spirit of the product and the spirit of the company right away, and even had some suggestions from his perspective as a UI/UX designer that helped improve our product. Itay provided … More the work a short matter of time, with quick answers and excellent communication. We're looking forward to working with him again!
 • Avatar Nati Unger ★★★★★ 8 months ago
  Itay Alon have amazing view of how product need to look like, his ideas can become very quickly and easy to life because of his understanding of how software is working and how easy it will be to program it, also his designs keep the high … More performance accessibility and great reaponse.
  He answere questions quickly and chaning deaign on the fly to keep the pace of software programing and gant time line.
 • Avatar Giovanna Quarto ★★★★★ 8 months ago
  Great job of user interface with Itay by using Adobe XD. Itay is a consultant always available, fast and a good problem solver. Open to listen all the questions and find together the best solution.
 • Avatar Arik Wald ★★★★★ 3 weeks ago
 • Avatar Dana Segal ★★★★★ 3 weeks ago
 • Avatar שחר מלכה ★★★★★ 3 weeks ago
  שירות מעולה
  תודה תודה לאיתי על הליווי האישי והאכפתיות
  ההתרשמות הראשונית שלי הייתה שלבן אדם מאוד מאוד אכפת מהעבודה שלו
  ללוגו הפרסום הראשוני , לא אמרתי בכלל מה אני רוצה השיחה שלנו הייתה שיחה אישית על עניינים אישיים
  וזה היה מושלםםםם
  איתי
  … More ידע לקרוא אותי לאורך כל התהליך בלי לשאול אותי מה בדיוק אני רוצה
  ובהפתעה מוחלטת תמיד קלע בול ל רצונותיי
  אזזז אני יותר ממליץ ????
 • Avatar sefi peretz ★★★★★ 3 weeks ago
  בסבלנות גדולה, מקצועיות, מקצוענות וזמן שיא, איתי מוביל אותנו יד ביד לעיצוב חווית משתמש במערכת, תהליך וממשקים מאתגרים. שותף אמיתי ומשמעותי לתהליך!
 • Avatar Tomer Zigdon ★★★★★ 3 weeks ago
  These designers demonstrate high levels of professionalism and creativity, producing aesthetically pleasing designs with particular expertise in user experience (UX).
 • Avatar Amos Nesher ★★★★★ a year ago
  I work with Itai on the Dreemz app.
  Itai is very talented, he has brilliant ideas and creative solutions. He picks up on the ideas behind the product and finds original ways to make them accessible with an excellent user experience.
  Itai
  … More is very agile, he delivers the products very fast.
  I highly recommend working with Itai
 • Avatar אולפני אביץ ★★★★★ a week ago
  יצא לי לעבוד עם איתי על עיצוב אפליקציה... הבנאדם נינג'ה שאין דברים כאלה, עם הבנה עמוקה בעולמות הui/ux הוא מביא פתרונות אלגנטיים ובמהירות מדהימה
  ממליץ מאוד לעבוד איתו ולצד המקצועיות גם כיף לעבוד איתו ולראות את החזון קורם עור וגידים
  … More
 • Avatar shai zucker ★★★★★ 4 months ago
  איתי עזר לנו להגדיר ולעצב את ממשק המשתמש של אפליקציה לגיל הרך שאנחנו מפתחים. הוא מדויק, מקצוען, קשוב ועם תוצרים טובים - אבל ממש טובים.
 • Avatar Dana ★★★★★ 7 months ago
  אני ממליצה בחום על איתי. איתי סופר מקצועי, יצירתי ומוכשר. נותן שירות מעולה, סבלני ומהיר. אנחנו עובדים על אפיון ועיצוב מוצר מורכב ואנחנו שמחים מאוד שבחרנו לעבוד יחד. מעבר למקצועיות, כיף גדול לעבוד איתו ברמה האישית. איש מקסים.
 • Avatar Sofía Magistrelli ★★★★★ a year ago
  I work with Itay and I Want to say that he is very professional.
  He has a great capacity to understand ideas and achieve the deadlines successfully.
  I'm glad to work with him!
 • Avatar Itay Alon ★★★★★ 6 years ago

זמין לכל בקשה

השאירו פרטים ברורים ואחזור אליכם עד הארוחה הבאה, מבטיח.

  logo-face-fucsia
  איתי אלון
  מנכל ובעלים
  1
  ItayAlon.com
  הי
  איך אפשר לעזור?
  דילוג לתוכן