הבלוג של איתי אלון

אפיון חווית משתמש UX לאפליקציה ומערכות נתונים, מי צריך את זה בכלל?

מכירים את זה שרכשתם רפידת שיאצו לנעל בדולר? כולל משלוח ומגנטים שאמורה לעסות לכם נקודה ספציפית בכף הרגל, ואז כשקיבלתם אותה גיליתם להפתעתכם שלמרות שהזמנתם מידה 45 היא הגיעה במידה 40. ככה זה, יש רק גבר ואישה והסינים לטעמם מניחים שאם אתה שם רפידה במידה 40 בנעל של גבר במידה 45 אז המגנט שאמור לעסות את הכבד בעצם מעסה לכם את האוזן.

זה מצחיק כשהוצאתם דולר וחיכיתם חודש למשלוח אבל זה בהחלט פחות מצחיק כשמדובר במיזם קונספטואלי שנולד והבשיל לא מעט, ואתם מחפשים כל שקל וכל שעה להוריד מהאג’נדה שלכם על מנת לעמוד ביעדים ובזמן הקצר ביותר. בפוסט הזה אני אתן לכם טיפ שיחסוך לכם הרבה טרחה, כאב ראש, זמן וכסף ויספק לכם כלי מינימלי שאיתו תוכלו בבטחה רבה לצאת לדרך. למה מינימלי? כי בהיכרותי את עולם היזמות, אני מבין וער לעובדה שליזמים אין ברוב המקרים את התקציב הנכון והזמן האופטימאלי לצאת לדרך כמו שחברה כמו מיקרוסופט מתחילה בפיתוח מוצר חדש ולכן לאחר שנים של ניסיון וחקירה הבנתי שיש משהו שאי אפשר שלא להתחיל מיזם בלעדיו (למעט מקרים ספורים מיוחדים).

למשהו הזה קוראים אפיון חוויתמשתמש UX – User Experience
עכשיו, בכל מקום קוראים לזה באותו שם, אבל לא בטוח שמתכוונים לאותו תהליך או תוצר, על כן, אתם חייבים לברור ולבחון מה בדיוק אתם מקבלים כשאני מדבר על אפיון חווית משתמש UX.   אז מה זה?

שפה משותפת

זה להראות מה אתה רוצה מבלי להתאמץ להסביר את עצמך, לכל אדם שבא באינטראקציה איתך או עם המיזם שלך, זה יכול להיות מעצב, מפתח, צוות של מפתחים, מנהל שיווק או כל אחד אחר. זו הדרך שבה המוצר שלך פועל ועובד לקהלי יעד שונים ומגוונים – מעין תרשים זרימה או רצף של מסכים על פי מסלולים שונים, לדוגמה: מסלול הרישום למשתמש חדש או נושא שונה לחלוטין כמו מתי מי ואיך מתקבלות הודעות פוש באפליקציה

וואלה שכחתי משהו, רק תוסיף

לוודא שהתכנון נעול וסגור מכל הכיוונים לפני שלוחצים על כפתור הפיתוח. פיתוח זה משאב יקר, בזמן וכמובן בכסף, תגיעו לא מבושלים לסביבת הפיתוח ותוציאו לא מעט כסף מיותר שלא לדבר על תסכול וירידה בתחושת האנרציה (גם את זה תחוו לא מעט). כל תוספת או אלמנט לא מתוכנן שנשכח מאחור יאלץ אתכם ברוב המקרים לעבור שוב אצל המעצב ולאחר מכן אצל הפיתוח והמשמעויות של העניין כבר ברורות

כמה זה עולה לי?

שמעתי בחיי לא מעט משפטים כמו: “יש לי אפליקציה של 20 עמודים, כמה בערך זה יעלה לי?” נו באמת, זה כמו להתחתן בלי להכיר את השותף/ה שלך קודם או בצורה יותר פשוטה: כמה עולה רנו? כשיש לכם את הסיפור של האפליקציה שלכם, אתם יכולים לתמחר הכל: פיתוח, שרתים, מעצב, אחסון, סליקה, ספקי צד ג, כמו גם זמן ונקודות תורפה. אתם בחיים לא תוכלו לקבל מספרים מדוייקים במונחים של זמן וכסף אם לא תעברו את השלב הזה!

זה לא יקר אבל חוסך הרבה

זה באמת לא יקר בהשוואה לשאר התהליכים במיזם וזה תהליך הכרחי, אל תוותרו עליו, תשקיעו בו הכי הרבה זמן ואהבה ותבינו אותו, שם זה המקום גם לעשות שינויים שיזניקו את המפה כמה צעדים קדימה וזה אפילו מבורך.

לסיכום, כבר הבנתם שאני ממליץ לכם בחום על התהליך והתכולה שלו, אתם מוזמנים לעשות אותו איתי או לא, אבל תעשו אותו ותהנו ממנו.
אני מצרף לכם לינק לדוגמא שכזו למיזם שתכננתי.   להורדה לחצו כאן
תהנו ותצליחו

 

חיוג מהיר